काठमाडाैं । अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा काेषकाे प्रतिनिधि मण्डलले साता व्यापी नेपाल भ्रमण कार्यक्रम सकेर फर्किएकाे छ। टिडियान किन्डाको नेतृत्वमा आएकाे कर्मचारी टोलीले बृहत् आर्थिक विकासहरू र कोष-समर्थित कार्यक्रमको कार्यान्वयनबारेमा छलफल गरेकाे छ।

भ्रमणको समापनमा, किन्डाले जारी गरेकाे विज्ञप्तीमा उल्लेख छः “गत वर्षको आर्थिक मन्दीपछि, आर्थिक वर्ष २०२३/२४ मा वृद्धि पुनरागमन हुने प्रक्षेपण गरिएको छ, मुद्रास्फीति घट्ने अपेक्षा गरिएको छ र बाह्य स्थिति सुदृढ हुँदै जानेछ। सावधानी र तथ्याङ्क-संचालित मौद्रिक नीतिले मूल्य र बाह्य स्थिरता कायम राख्न उपयुक्त अडान राखेको छ।

बैंकहरूको सम्पत्तिको गुणस्तरमा निरन्तर सतर्कता र पर्यवेक्षकीय प्रयासहरूलाई बढाउँदै वित्तीय स्थायित्व जोगाउन महत्त्वपूर्ण छ। वित्तीय स्थायित्व सुरक्षित गर्न आर्थिक वर्ष २०२३/२४ को बजेटको विवेकपूर्ण कार्यान्वयन महत्वपूर्ण छ। आर्थिक वर्ष २०२३/२४ को बजेटमा परिकल्पना गरिएका उपायहरू कार्यान्वयन गर्दा पूँजीगत खर्चको दक्षतामा सुधार हुनेछ।

“आईएमएफको प्राविधिक सहयोगको सहयोगमा कोष-समर्थित कार्यक्रम अन्तर्गत प्रमुख प्रतिबद्धताहरू पूरा गर्न अधिकारीहरूको निरन्तर प्रयास स्वागतयाेग्य छ। कार्यक्रम अन्तर्गतको कार्य सम्पादनलाई विस्तारित ऋण सुविधाको तेस्रो समीक्षाको सन्दर्भमा औपचारिक रूपमा मूल्याङ्कन गरिनेछ, जुन यस वर्षको अन्त्यमा सम्पन्न हुने अपेक्षा गरिएको छ।

आईएमएफको टोलीले अर्थमन्त्री डा प्रकाशशरण महत, नेपाल राष्ट्र बैंकका गभर्नर महाप्रसाद अधिकारी, राष्ट्रिय योजना आयोगका उपाध्यक्ष डा. मीनबहादुर श्रेष्ठलगायत उच्च सरकारी तथा केन्द्रीय बैंकका अधिकारीसँग भेटघाट गरेको थियो । टोलीले निजी क्षेत्र र विकास साझेदारहरूका प्रतिनिधिहरूसँग पनि भेटवार्ता गरेकाे थियाे।